Skapaskolan 2019 | Träna ansvar
15674
post-template-default,single,single-post,postid-15674,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Träna ansvar

På fredagar brukar eleverna i ettan numera få en checklista med veckans arbeten. För att dom ska få en sammanfattning vad de har arbetat med och själva få en överblick vad de är färdiga med och vad de vill jobba vidare med. Listan måste inte alltid bli helt klar, det viktigaste är att eleverna påbörjat, tränat det vi arbetat med och vet om vad vi gjort i veckan. Alla får arbeta i sin egna takt och alla är vi olika. Idag fick alla elever träna på att ställa ett eget alarm på 10 minuter för att ha koll på sin uppgift. Eleverna får verkligen träna på att ta eget ansvar över sina uppgifter. Och denna fredagens ”göra klart”-lektion arbetade alla elever otroligt flitigt med sina olika uppgifter, så pass bra att de var värda en liten belöning som avslut på dagen 🙂

 

Eleverna har också målat mandala till lugn musik, sett ett nytt avsnitt av Sagomattan där man kan lära sig hur en saga kan byggas upp. Vi fortsatte med mattuppgifter om tallinjen i Edimia (blomsterparken, som vi hoppas hinna klart med innan skolavslutningen) och så avslutade vi vår sista fredag i ettan (Ja, det är klämdagar de kommande fredagarna!!) med att dansa loss, dansstopp, just dance tillsammans. En härlig stämning blev det när vi avslutade veckan tillsammans!

Inga kommentarer

Skriv en kommentar