Skapaskolan 2019 | Loppor, body, elevleddlektion och Vernissage!
15638
post-template-default,single,single-post,postid-15638,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Loppor, body, elevleddlektion och Vernissage!

Morgonen startade vi tillsammans med Lola som ska arbeta med oss nästa läsår. Vi gjorde loppor tillsammans! Lola var lopp-expert och visade oss hur snabbt hon vek en loppa!

Eleverna har också haft tabata i halvklass med Nina medan andra halvklassen hade engelska och fick träna på kroppsdelar. De tränade genom att göra Fråga-Fråga-Byt med kort på olika kroppsdelar.Sista lektionen avslutades av en elev som skapat en Kahoot med frågor om bland annat många världsrekord. När vi spelat klart så hjälptes vi åt att möblera om lite, städa och fixa ordning för eftermiddagens vernissage! På vår vernissage fick föräldrar och besökare bland annat testa att spela klassens Kahoot som handlade om vårt temaarbete, Väsen. Tack alla som besökte oss på vår vernissage idag 🙂


Inga kommentarer

Skriv en kommentar