Skapaskolan 2019 | Saga om väsen
15614
post-template-default,single,single-post,postid-15614,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Saga om väsen

Efter att vi har tittat på Sagomattan tillsammans i halvklass testade vi att hitta på en gemensam saga med modellen som sagomattan använder; Huvudperson, Problem, Hjälpare, Lösning, Slut. Vi kommer att fortsätta skriva berättelser om väsen och även fortsätta att titta på Sagomattan och lära oss om en sagas uppbyggnad; Början, handling och slut.

Så här blev pumornas saga om väsen:

Det var en gång ett Skogsrå som levde djupt inne i skogen. En dag märkte hon att det var helt tyst inne i skogen. Alla djuren som var hennes vänner hade försvunnit. På stigen i skogen satt ett monster. Skogsrået gick fram till monstret och frågade om de kunde hjälpa henne, det kunde monstret som hade magiska krafter. Monstret kunde trolla fram alla djuren igen. Sedan levde de lyckliga i alla sina dagar! 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar