Skapaskolan 2018 | Sortera meningar
15503
post-template-default,single,single-post,postid-15503,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Sortera meningar

Eleverna i ettan har fått träna på att läsa meningar tillsammans. Några som kände sig osäkra på att läsa fick vara tillsammans med några som kände att de fixade läsningen lättare. Otroligt bra samarbete i alla lärparen, då det krävdes ett samspel mellan den som läste och den som lyssna! Vi har satt nya rutiner vid morgonsamlingen, vi har dragit en gräns vart man får sitta på samlingen, för att alla barn ska komma närmare och känna sig delaktiga. På samlingen testade vi eleverna om de klarade en ”tiokompis-slalombacke” på tavlan, den kan ni se på skapaskolans Instagram. Rekordtiden blev 7,3 sekunder, får vi se om de kan räkna den snabbare i veckan! 🙂 Innan vi har morgonsamling startar vi alltid med lite ”läsa-tyst-stund”, några vill läsa bok, några vill läsa eller lyssna på bok i Uggla. Nedan ser ni några som bläddra lugnt i en bok i hallen imorse. Vi avslutade skoldagen med att titta på anda avsnittet av Värsta kalaset, då uppgiften till filmen var att ta reda på vad man kunde köpa för 2249:-. Vi fick många olika alternativ på köp! 🙂En omtyckt plats just nu hos ettan är att sitta lådorna 😉
Här har vi några av alla flitiga lärpar som sorterade meningar som var sanna och falska tillsammans.
     
´

Inga kommentarer

Skriv en kommentar