Skapaskolan 2018 | Skapa musik och nya gruppnamn
15139
post-template-default,single,single-post,postid-15139,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Skapa musik och nya gruppnamn

Idag har eleverna arbetat flitigt, de har sammanfattat meningar från en kortfilm tillsammans i sina lärpar. Med samma regler som alltid gäller för ASL, EN iPad, inte skriva sin egna mening och samarbeta. Vi har testat läsförståelse appen ”Lära läsa”, elever blev genast peppade när de såg att de vinner medaljer. De var flera som ville träna hemma, de får de gärna göra! De har fotograferat sig själva och bytt ”visningsbild” i Showbie, några glömde dock att spara så fotot inte syns än, men det fixar vi imorgon 🙂
Vi avsluta sista lektionen med att eleverna fick göra egen musik. De visade varandras låtar och hjälpte varandra med låtarna.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar