Skapaskolan 2019 | Mattepoker – att lära tillsammans
14947
post-template-default,single,single-post,postid-14947,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Mattepoker – att lära tillsammans

Idag använde vi strategin ”Mattepoker” för att öva matematik tillsammans. Eleverna arbetade i grupper med en tydlig rollfördelning och vi hade förberett sex olika uppgifter. Inför varje uppgift fick eleverna veta vad uppgiften handlade om och därefter fick de gemensamt bestämma vilken summa pengar de ville satsa på att de klarade att lösa den. Om de lyckades lösa uppgiften fick de addera summan till de pengar de redan hade, om de inte lyckades fick de subtrahera summan och lämna tillbaks pengarna till banken. En mycket populär uppgift 😀 Den måste prova igen 👍

Inga kommentarer

Skriv en kommentar