Skapaskolan 2018 | Mina ord-dina ord Vatten
14766
post-template-default,single,single-post,postid-14766,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Mina ord-dina ord Vatten

Idag fortsatte vi vårt arbete med vatten genom en kooperativ strategi, Mina ord-Dina ord. Efter ett kort bildspel med olika bilder på vatten som inspiration var det dags att enskilt skriva i spalten Mina ord, under tio minuter. När tiden är ute går alla runt i rummet. När man möter någon läser man upp sina ord för den. Den som lyssnar får välja ett ord som den inte har och skriver in det i spalten Dina ord. Sedan byter man roller. Efter att ha tackat varandra för ordet så går man vidare. Ju fler man möter och lyssnar på, ju fler ord kan man samla. Till slut samlade vi ihop allas ord på tavlan. 47 olika ord fick vi ihop 🙂

Inga kommentarer

Skriv en kommentar