Skapaskolan 2019 | Skapaskolan nominerat till årets bygge av Svensk byggindustri
14702
post-template-default,single,single-post,postid-14702,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Skapaskolan nominerat till årets bygge av Svensk byggindustri

Idag känner vi stor ödmjukhet, stolthet och glädje inför att Skapaskolan som ett av 20 objekt och som enda skola är nominerad till årets bygge av Svensk byggindustri. Detta tillsammans med bland annat renoveringen av Nationalmuseum och nybyggda Lunds Tingsrätt.

Rubriken är lite vilseledande med vårt tänkande kring klassrum framgår tydligt av både text och film.

Nomineringsfilm:

 

Skapaskolan

 

 

 

 

Det känns roligt att vi som enskild skola tillsammans med en handfull innovativa aktörer har lyckats skapa en så fin och ändamålsenlig skolbyggnad och att vi uppmärksammas för det. De lyfter allt från våra nytänkande ytor till passivhusteknik och solceller.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar