Skapaskolan 2019 | En liten uppdatering från fritids
14709
post-template-default,single,single-post,postid-14709,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

En liten uppdatering från fritids

Varje morgon på morgonfritids har vi Tabata och avslappning. Personalen brukar också vara med och ibland har även rektorn varit med! Efter tabatan så går vi alltid ut och leker och får frisk luft. Det är skönt att få röra på sig innan man ska sätta sig i samlingen i klassen.
Denna vecka på fritids har vi börjat bygga en koja på skolgården, med en liten brasa till.
Vi har också spelat spel (just nu är schack och twister väldigt populärt), dansat till Just Dance och en ny fritidsaktivitet har introducerats: Skapanyheterna. Där får vi öva på att filma, redigera, intervjua och annat skoj!
Varje onsdag har vi skapande och gör olika pyssel. Denna vecka gjorde vi roliga masker som vi färglagt!
Inga kommentarer

Skriv en kommentar