Skapaskolan 2019 | Läsa
14615
post-template-default,single,single-post,postid-14615,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Läsa

Vi övar och övar på att läsa på flera olika sätt. Vi har högläsning och diskuterar ord tillsammans. Vi läser lätta böcker själva. Vi arbetar med att läsa ord eller meningar och para ihop rätt ord eller mening med rätt bild. Vi lyssnar på ljudböcker och ser på Livet i bokstavslandet. Arbetar med språkappar, rimmar och ramsar tillsammans.

Vi läser en faktabok om hajar och projicerar bilderna på väggen så alla kan se bilder och text.

Vi lyssnar på bokstavsljud och läser ord i språkappen Poio. Varje dag har vi en stund då alla ska läsa på den nivå som är lagom för en själv.

 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar