Skapaskolan 2019 | Gör lektion till klasskamrater
14589
post-template-default,single,single-post,postid-14589,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Gör lektion till klasskamrater

Vi följer SVTs Livet i bokstavslandet. I programmet finns ett sjukhus dit trasiga ord kommer och lagas av bokstavsläkarna. Vi har övat på att laga trasiga ord men nu var det vår tur att förbereda trasiga ord till klasskamraterna. Vi arbetade i smågrupper och varje grupp fick ett tema som orden skulle tillhöra. Varje grupp skulle förbereda tre ord tillsammans och klippa isär bokstäverna för att sedan blanda dem i ett kuvert. Violerna gjorde ord för Lupinerna. Tulpanerna gjorde ord åt Violerna och Lupinerna gjorde ord åt Tulpanerna. Vi fixade orden på fredagens lektion för att genomföra lektionen på måndagen. Så här såg det ut vid förberedelserna och genomförandet.

Här planeras, skrivs och klipps ut ord.

Här lagar vi varandras ord som är trasiga.

 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar