Skapaskolan 2018 | Vi startar vårt arbete med teknik
14566
post-template-default,single,single-post,postid-14566,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Vi startar vårt arbete med teknik

Inom vårt tema ”Tid och rum” kommer vi titta närmare på en del tekniska lösningar och hur de förändrats över tid. För att väcka nyfikenhet och intresse lekte vi en variant av 20 frågor. Alla hade en bild på ryggen och sedan gick man runt och frågade varandra frågor för att kunna gissa vad man hade. De som svarade fick bara säga ”ja” eller ”nej”. Klurigt men kul. För att göra det lite lättare fanns ett ex av varje bild uppsatt på väggen. Spännande också när vi efteråt tittade på alla bilder, gissade vad det var och ungefär när de var ifrån.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar