Skapaskolan 2019 | Digitalt skapande
14445
post-template-default,single,single-post,postid-14445,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Digitalt skapande

Första lektionen i digitalt skapande (förra veckan) handlade om att fotografera med Ipad och träna på att hitta fokus och ta skarpa bilder av olika miljöer. De bilderna använde vi i våra filmer om nya skolan. Idag hade vi vår andra lektion. Då tränade vi på att välja ett föremål i lärmiljön och fotografera det ur olika perspektiv, minst 10 olika bilder av samma föremål. Uppgiften var sedan att välja ett och busa till det lite genom att rita på det. När vi var klara la alla sina lärplattor på olika ställen och så hade vi fotoutställning så alla kunde gå runt och titta. Många skratt blev det!

Inga kommentarer

Skriv en kommentar