Skapaskolan 2018 | Toaletter utan gränser
14162
post-template-default,single,single-post,postid-14162,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Toaletter utan gränser

Förra onsdagen fick vi besök av två från klass 9. De kom och berättade för oss om ”Toaletter utan gränser”. Tänk att det är så olika i världen. Att i vissa länder har en inte toaletter som vi har här. Vi fick veta lite om kretslopp och hygien. Nu vet vi vart pengarna ska gå för alla de saker som vi ska sälja på basaren. Alla pengar vi får in ska gå till att köpa toaletter. En toalett kostar 1000 kronor. Vi hoppas att vi kommer att sälja bra. Här är några smakprov på vad som kommer att finnas.

Julgranspynt.

Handtryckta disktrasor.

Handsydda julkort. Motiv hjärtan och stjärnor.

 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar