Skapaskolan 2019 | Sagoprojekt
14119
post-template-default,single,single-post,postid-14119,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Sagoprojekt

Inom vårt tema Sagor i världen har vi lyssnat på/läst/tittat på/analyserat/diskuterat många olika sagor från olika världsdelar så nu har turen kommit till att skriva egna sagor. Vi bestämde ett antal saker som ska finnas med (utifrån sagokort) och i våra lärpar skrev vi en fyrfältare med Början, Problem, Lösning och Slut. Sedan var det dags att skriva hela sagan, då arbetade vi med  turskrivning så alla fick träna på att skriva. När sagan var klar läste vi den för varandra och jämförde de ”inre bilder” vi fick när vi lyssnade. Därefter målade vi de bilder vi kände var viktiga. De bilderna blir nu illustrationer i en sagobok, en bok som sedan ska bli film. Så håll utkik här på bloggen, snart kommer våra färdiga sagofilmer!

Etiketter:
Inga kommentarer

Skriv en kommentar