Skapaskolan 2018 | Svenska på schemat
13880
post-template-default,single,single-post,postid-13880,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Svenska på schemat

Vi arbetar med ord och meningar. Vi lagar trasiga meningar och vi sorterar meningar och ord. När vi arbetar så arbetar vi i lärpar och lär tillsammans. Några läser redan lite och får då arbeta mer med att läsa tillsammans. Här nedan kan ni se när två elever löser en läslänga. Tryck på länken. IMG_1988

Här kommer lite blandade bilder från lektionen. Om en inte kan läsa så kan en skriva av orden i appen Ordens Magi och då får en det skrivna uppläst för sig. Då kan en höra om det låter rätt eller om det låter tokigt. Låter det lite tokigt så kan en ändra på ordningen på orden och lyssna igen och höra om det låter rätt, annars flyttar en ord igen och gör om tills det låter som lärparet tycker låter rätt.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar