Skapaskolan 2018 | Glädje och aktivitet i Skrivdansen
13656
post-template-default,single,single-post,postid-13656,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Glädje och aktivitet i Skrivdansen

Andra lektionen i Skrivdans hade vi idag. Alla tre grupperna tyckte det var väldigt kul på lektionen och gav tummen upp för den. Lektionen började med att vi läste vad som stod på tavlan att lektionen skulle handla om och vilka steg som ingick. Därefter satte vi igång. Vi började med att göra alla Skrivdansrörelser i luften till vulkanmusiken (Grovmotorik och rytm). Där efter gjorde vi samma rörelser på stora skrivtavlor med en krita i varje hand till samma musik. (Grovmotorik och hjärnträning) Detta upprepade vi två gånger. Sista delen i Skrivdansen var att göra lodräta och vågräta sträck i appen skrivguiden. (Finmotorik).

Här kommer blandade bilder från lektionerna.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar