Skapaskolan 2018 | Inre och yttre cirkel, kooperativt lärande
13633
post-template-default,single,single-post,postid-13633,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Inre och yttre cirkel, kooperativt lärande

Vi har arbetat med strukturen ”Inre och yttre cirkel”. Chris ritade på tavlan hur den här strukturen fungerade och när vi tyckte att vi förstod så prövade vi. Uppgiften var att den som stod i mitten höll upp en liten bild men fick inte titta på bilden själv. Kamraten som stod mittemot i den yttre ringen skulle försöka beskriva bilden med så mycket ord hen kunde utan att säga direkt vad bilden föreställde. Alla var delaktiga och det hördes många härliga beskrivningar runt olika bilder. Alla prövade att stå både i inre och yttre cirkel och alla fick tala och lyssna på tre olika kamrater.

Så här ritade Chris för oss på tavlan hur ”Inre och yttre cirkel” skulle fungera. Det blev som en liten ritsaga.
I mitten ligger vår lila lilla matta. Runt mattan står det sex st elever och håller i varsin bild. I den yttre ringen står en kamrat mittemot och det bildas par som arbetar tillsammans. Paren syns i teckningen som kronblad på en blomma.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar