Skapaskolan 2019 | Din rösträtt
13410
post-template-default,single,single-post,postid-13410,single-format-link,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Din rösträtt

I Sverige har vi haft demokrati i många år. Förr fick bara rika män rösta, men nuförtiden får alla medborgare över 18 år rösta. Det är viktigt att ta vara på din röst för att demokratin ska hålla i längden. För demokrati är inte bara en rättighet, utan också en skyldighet. Om bara en tredjedel av den svenska befolkningen skulle rösta så skulle demokratin inte hålla, om alla röstar får man fram ett resultat som passar landet bättre, än om bara en liten del av befolkningen röstar. I Sverige så tar många demokratin för givet då vi haft den så länge och det funkat bra. Men i en del diktaturer så drömmer många om att få uttrycka sin åsikt utan fruktan att bli straffad.

Så ta vara på din rösträtt och var med i Sveriges utveckling!

Här nedan finns två filmer med kopplingar till texten:

IJustWantToBeCool- Varför Rösta?

UR play- Så funkar Sverige (Politik)

https://urplay.se/program/202391-sa-funkar-sverige-politik

/Ha en fortsatt bra dag, hälsningar Emelie och Ella.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar