Skapaskolan 2019 | Skolval 2018
13224
post-template-default,single,single-post,postid-13224,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Skolval 2018

Hej! Vi är Lisa, Ella och Emelie från åk 9. Under två veckors tid kommer vi ta över nians blogg inför skolvalet. Skolval är ett val som man gör i högstadiet, i samband med valet. Den 7 september kommer hela högstadiet få rösta under samma villkor som det riktiga valet. Istället för att rösterna påverkar den politiska ställningen i vårat land så går resultaten till forskning inom ungdomspolitik. Valet ger även kunskap om hur ett val går till och mer inblick in i politiken, något som många, i högstadiet, kommer kunna på påverka redan nästa val.

Vi kommer uppdatera bloggen under förberedelserna till skolvalet och hoppas att ni vill följa med :).

Lisa, Ella, Emelie – våra ansvariga för Skolval 2018

1Kommentar
  • Sara Sundgren

    23 augusti, 2018 på 15:17 Svara

    Heja tjejer. Ska bli kul och följa er.

Skriv en kommentar