Skapaskolan 2019 | Podcasten Hjärnkunskap #4. Christina Andersson
13060
post-template-default,single,single-post,postid-13060,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Podcasten Hjärnkunskap #4. Christina Andersson

Nytt podcastavsnitt i vår podd Hjärnkunskap. Denna gång med psykologen, forskaren och författaren Christina Andersson på temat medkänsla och självmedkänsla.

Lyssna på samtalet om allt från hjärnans belöningssystem till hur hundar kan bidra i terapi till att man visat signifikanta resultat i Christinas forskning baserat på sex veckors träning i självmedkänsla.

 

Det går också att lyssna via iTunes.

För den som vill träna medkänsla så har Christina också gjort en app på temat som finns tillgänglig i appstore

Hjärnkunskap är en podcast som drivs av Skapaskolan där vi intervjuar forskare, experter, innovatörer och praktiker kring det vi kallar Hjärnkusnkap & Hjärnträning. Syftet är att vi själva vill lära oss mer om ämnet för att kunna ge våra elever bästa möjliga skolgång och även att vi vill sprida viktig kunskap till andra. Christer Holger och Louise Hellbom samtalar i podden. Vår musiklärare Andy Cargill har skrivit musiken.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar