Skapaskolan 2019 | Husmodellen och idrottsdag
13071
post-template-default,single,single-post,postid-13071,single-format-gallery,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Husmodellen och idrottsdag

Igår hade vi besök av en klasskompis mamma. Hon studerar till att bli lärare och ville komma och hälsa på hos oss. Hon gjorde en sak som heter Husmodellen med oss. Vi skulle berätta om platser på skolan som vi tyckte var trygga och otrygga, och så pratade vi om varför vi tyckte så. Vi hann även med att pyssla och leka lekar ute på gården.Idag har vi haft idrottsdag med hela skolan. Det var upplagt med olika stationer där 7or och 8or hjälpte oss med vad vi skulle göra. Vi fick bland annat kasta ärtpåsar i rockringar, flytta vatten med en tidning från en hink till en annan, skjuta fotbollar i mål och försöka hålla händerna på ett rör med massa små hål i sig som vi samtidigt skulle försöka fylla med vatten så att en boll som låg på botten i röret skulle flyta upp till toppen. Det var väldigt roligt, och blött!

  

Inga kommentarer

Skriv en kommentar