Skapaskolan 2019 | Förberedelse inför skolavslutning och polisbesök
13037
post-template-default,single,single-post,postid-13037,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Förberedelse inför skolavslutning och polisbesök

Igår gjorde vi en girlang inför skolavslutningen. Den blev jättelång. Till och med längre än klassrummet!
Vi har också sjungit och övat på en sång som vi ska sjunga på avslutningen.

På rasten tog vi fram såpbubblemaskinen och jagade bubblor. Superkul!

Det var också några i klassen som hade klättrat ut genom ett hål i staketet till skolgården och gått ut i skogen medan flera andra stod kvar och tittade på, så detta pratade vi om på tavlan idag. Vi pratade om hur viktigt det är att hålla sig innanför skolgården och att påminna varandra eller hämta en vuxen om man ser att någon är på väg att göra något tokigt.

Strax innan vi skulle gå till lunchen fick vi oväntat besök av 2 poliser. Det var en av fröknarna som kände en av dem och de åkte polisbil i närheten av skolan och kom för att säga hej. Det var spännande och nervöst! Vi gav de massor av teckningar som vi ritat.

 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar