Skapaskolan 2019 | Status i byggprocessen
12880
post-template-default,single,single-post,postid-12880,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Status i byggprocessen

Bygget går vidare i rask takt och nu ser det så här:

Det som kommit till sedan förra veckan är framförallt huskroppen till höger som utgör delar av NO-labb, trapphus, omklädningsrum och personalens kapprum. I bakgrunden skymtar kranen som nu bygger vidare i den ostliga änden av huset.

Skolan byggs vidare under sommaren och färdigställs invändigt och godkänns under hösten. Så fort som möjligt flyttar vi sedan över verksamheten till den nya skolan. Vi beräknar att detta kommer att ske så fort som möjligt under andra halvan av höstterminen.

 

 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar