Skapaskolan 2018 | Fysik med linbana
12888
post-template-default,single,single-post,postid-12888,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Fysik med linbana

Idag hade vi ett tillsynes enkelt experiment med tröghetslagen, vilket innebär att ett föremål är stilla, förblir stilla tills  det påverkas av en kraft. Vi upplevde vår egen kropps tröghet när vi åkte linbanan, först trycks kroppen bakåt, efter en kort stund har vår kropp samma hastighet som linbanan, tills linbanan stoppas och vi fortsätter framåt när linbanan plötsligt tar stopp. Med andra ord har din kropp inte samma hastighet som linbanan i början, efter en kort stund anpassar kroppen sig och får samma hastighet som linbanan. När linbanan stoppas fortsätter kroppen i samma hastighet som linbanan, trots att själva linbanan stoppats, därav svungen som uppstår i slutet av linbanan. Egentligen testas detta bäst när man åker bil, men tager vad man haver så linbanan fick duga.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar