Skapaskolan 2018 | Stella, Adela, Ylva & Lily: Eiffeltornet
12612
post-template-default,single,single-post,postid-12612,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Stella, Adela, Ylva & Lily: Eiffeltornet

Eiffeltornet, eller ”La Tour Eiffel” som det heter på franska, är ett 324 meter högt metalltorn som står i Paris. Stéphen Sauvestre var arkitekten bakom byggnaden men det var Gustave Eiffel som konstruerade den med hjälp av ingenjörerna Maurice Koechlin och Émile Nouguier. Tornet byggdes mellan 1887 och 1889 och invigdes 31 mars 1889 men allmänheten fick inte tillgång till det förrän 6 maj samma år. Tornet byggdes för att var entrén till en utställning som anordnades för att fira hundraårsjubileet av franska revolutionen. Eiffeltornet väger totalt cirka 10 100 ton, varav 7 300 ton utgörs av metallkonstruktionen. Upp till toppen är det 1665 trappsteg men det finns även en hiss som man behöver ta om man ska till tredje avsatsen.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar