Skapaskolan 2018 | Tyngdpunkt och balans
12510
post-template-default,single,single-post,postid-12510,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Tyngdpunkt och balans

I fredags arbetade vi med tyngdpunkt och balans, först såg vi en film för att få en uppfattning om tyngdpunkt och balans, därefter fick eleverna själva prova genom att först balansera en penna stående på fingret och sedan balansera pennan liggande på fingret.Därefter fick de prova med att luta sig mot en vägg, stå på tårna och sedan försöka böja sig ned och ta upp pennan som är placerad framför fötterna.

Vi övade på att följa instruktioner, ställa en hypotes, prova och se resultat. Elverna dokumenterade och filmade sina egna experiment.

 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar