Skapaskolan 2018 | Vi redovisar vad vi lärt oss under temat ”Varför bor ingen på månen?”
12490
post-template-default,single,single-post,postid-12490,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Vi redovisar vad vi lärt oss under temat ”Varför bor ingen på månen?”

Under sex veckor har vi arbetat med temat ”Varför bor ingen på månen?”. Vi har på olika sätt arbetat med hur solen, jorden och månen rör sig i förhållande till varandra, vi har experimenterat med vatten och luft, vi har jobbat med att separera blandningar och lösningar och mycket, mycket annat. Som avslutning gör vi Karusellen för att se vad vi har lärt oss under temat. Vid fyra bord finns A3-papper med olika rubriker. Vi jobbar i grupp (2 lärpar i varje). Varje grupp skriver allt de kan under rubriken på en given tid. Sedan är det dags att rotera. Alla i gruppen skriver med olika sorters pennor med olika färg och målet är att alla ska ha skrivit på alla papper.  För att lyckas insåg alla snabbt att det gällde att diskutera och komma fram till flera olika meningar, dela upp dem och sedan skriva varsin mening samtidigt.

Otroligt roligt att se vad mycket vi lärt oss!

Inga kommentarer

Skriv en kommentar