Skapaskolan 2018 | Hur håller man bäst en isbit frusen?
12304
post-template-default,single,single-post,postid-12304,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Hur håller man bäst en isbit frusen?

Igår försökte vi få en isbit att smälta så snabbt som möjligt och vi upptäckte att värme fungerade bättre än salt eller sand. Idag provade vi att göra tvärtom, då var uppgiften att hålla en isbit frusen så länge som möjligt. Eleverna kunde välja på att slå in sin isbit i aluminiumfolie, tidningspapper eller tyg. De kunde också välja på att bädda in den i salt eller sand. Populärast var att använda aluminiumfolie och salt. De som lyckades hålla sin isbit frusen längst var dock det par som lindade in isbiten i grovt tyg, den isbiten höll sig frusen hela skoldagen!

Inga kommentarer

Skriv en kommentar