Skapaskolan 2018 | Mina ord-Dina ord! Vi jobbar vidare med vatten
12248
post-template-default,single,single-post,postid-12248,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Mina ord-Dina ord! Vi jobbar vidare med vatten

Idag fortsatte vi vårt arbete med vatten genom en annan kooperativ strategi, Mina ord-Dina ord. Efter ett kort bildspel med olika bilder på vatten som inspiration var det dags att enskilt skriva i spalten Mina ord, under fyra minuter. När tiden är ute går alla runt i rummet. När man möter någon läser man upp sina ord för den. Den som lyssnar får välja ett ord som den inte har och skriver in det i spalten Dina ord. Sedan byter man roller. Efter att ha tackat varandra för ordet så går man vidare. Ju fler man möter och lyssnar på, ju fler ord kan man samla. Till slut samlade vi ihop allas ord på tavlan. 53 ord fick vi ihop, sedan var vi tvungna att sluta eftersom vi skulle äta lunch annars hade vi lätt kunnat nå 100 ord tror vi 🙂

Inga kommentarer

Skriv en kommentar