Skapaskolan 2019 | Inre-yttre cirkel:Vad är vatten?
12242
post-template-default,single,single-post,postid-12242,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Inre-yttre cirkel:Vad är vatten?

Vi använder gärna och ofta, koolaborativa strategier i undervisningen för då får vi tillfälle att lära tillsammans och av varandra. Vår grundfråga för tema Rymden är ”Varför bor det ingen på månen?”, och det ger oss i sin tur, tillfälle att undersöka begreppet vatten. Vi började med att försöka få syn på, och formulera, våra egna tankar om vatten i strukturen Inre-yttre cirkel. Då fick alla tillfälle att dela tankar med flera av klasskompisarna innan vi såg en film för att fylla på med mer kunskap.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar