Skapaskolan 2018 | Vi gör en tabell
12230
post-template-default,single,single-post,postid-12230,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Vi gör en tabell

Idag gjorde vi en tabell tillsammans, eleverna fick i uppdrag att ta reda på hur många olika husdjur det fanns i klassen och vilka sorts husdjur som bor hemma hos eleverna. Febril aktivitet utbröt när eleverna delades in i grupper och intervjuade varandra, för att ta reda på hur många husdjur det finns i klassen. Efteråt målade vi upp tabellen på tavlan och skrev in resultaten. Vi tittade på hur många i klassen som inte har några husdjur, vilket husdur det fanns mest av och om det var någon sort det fanns lika många av. Roligt att se så många engagerade elever.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar