Skapaskolan 2018 | Kärlek
12033
post-template-default,single,single-post,postid-12033,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Kärlek

Idag har vi gjort kompistavlor med eleverna. Eftersom kärlek är ett av våra värdeord ville vi göra det konkret för eleverna. Vi pratade om positiva egenskaper och skrev upp dem på tavlan som stöd innan eleverna fick börja. Vi hade förberett ett papper för varje elev och skrivit elevernas namn på papper i olika färger, för att symbolisera att vi alla är olika och unika. Efteråt fick eleverna gå runt och skriva ned en positiv egenskap för varje elev. Det var en så fin stund och stoltheten lyste hos alla när vi läste tavlorna om respektive elev.   

            

Inga kommentarer

Skriv en kommentar