Skapaskolan 2018 | Värdegrundsarbete
11294
post-template-default,single,single-post,postid-11294,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Värdegrundsarbete

Idag delade vi upp tjejerna och killarna i olika grupper, båda grupperna fick arbeta med arbetsblad och klippa ut och klistra in sin favoriträtt, favoritfrukt, favoritgrönsak, sådant som de inte äter eller tål och sådan mat som de kan laga själv eller baka. Sedan klistrar de upp allt på tårtbitar som vi satte fast på ett papper. Efteråt satte vi oss i en ring och tittade på vad alla hade valt.Vi såg att vi ibland hade valt väldigt lika och på vissa alternativ hade vi valt väldigt olika. Efteråt diskuterade vi vad syftet med den här diskussionen var, eleverna är så kloka och berättade att vi alla tycker och är olika och att det inte är något konstigt med det.

 

 

Inga kommentarer

Skriv en kommentar