Skapaskolan 2019 | När det magiska plötligt uppstår
11255
post-template-default,single,single-post,postid-11255,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Lelle och Tora resonerar om volym.

När det magiska plötligt uppstår

Ibland uppstår det situationer i klassrum som vi lärare inte planerat för eller som vi inte tänkt in i hela lektionsekvationen. Det är små, magiska stunder, men ack så viktiga. Vid detta tillfälle uppstod ett spontant mattestöd mellan två tjejer i åk 8, där tjejerna ritade och resonerade med varandra om volym i matematiken. Eleverna tränar på värden för livet, att vara hjälpsam, men också på att förklara komplicerade fenomen för varandra. De får då möjlighet att fördjupa och befästa sina kunskaper i ett visst ämnesområde.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar