Skapaskolan 2018 | Bedömningstillfällen
11178
post-template-default,single,single-post,postid-11178,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Bedömningstillfällen

Vi har under de senaste veckorna haft olika tillfällen vi gjort bedömningar med eleverna, för att stämma av och se hur varje elev utvecklats sen förra läsåret. Både lästest, läsförståelse, taluppfattning, skriftliga matematikdiagnoser och andra bedömningsmaterial från Skolverket. En del som de flesta eleverna uppskattar är fritt skrivande av en berättande text. Elverna får endast en titel på vad texten ska handla om och sedan får de skriva vad de vill om det. Det vet om vid tillfället att vi kommer bedöma just den texten, så det är lite upp till bevis att visa fröken hur en mening ska se ut 😉

Vi kommer att fortsätta med Skolverkets bedömningsstöd i läsutveckling veckorna innan sportlovet för att dokumentera varje elevs utveckling.

Här nedan ser ni några av alla berättande texter som eleverna skrivit om ”Äventyret i Ödehuset” i denna veckan.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar