Skapaskolan 2018 | Kooperativ matematik
11092
post-template-default,single,single-post,postid-11092,single-format-video,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Kooperativ matematik

Idag har vi använt övningen 27:an för att få tillfälle att läsa och lösa matematiska uppgifter i grupp. När vi börjar har varje grupp 27 poäng som de kan satsa hälften av vid första uppgiften. Löser man uppgiften så vinner man de poäng man satsat annars förlorar man dem. Efter första uppgiften är det alltså möjligt att man fått ihop 40 poäng som man kan satsa hälften av vid andra uppgiften osv. Det gäller att samarbeta, räkna rätt och kalkylera risker för att få ihop så många poäng som möjligt.

I varje grupp, 3-4 elever, har alla en tydlig roll. 1:an läser uppgiften, 2:an håller reda på poängen, 3:an skriver ner lösningen och redovisar den och alla hjälps åt att lösa problemet.

Inga kommentarer

Skriv en kommentar