Skapaskolan 2019 | Hjärtat växer fram!
571
post-template-default,single,single-post,postid-571,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Hjärtat växer fram!

Navet i vår nya skola växer fram! Vi kallar det hjärtat. Här finns caféet, biblioteket, restaurangen, poddstudion och en stor trappa med sittplatser i mitten. I anslutning till hjärtat finns musik & dramasalen, verkstaden och labbsal.

Hjärtat är markerat med rosa i planlösningen ovan.

Vi tänker oss hjärtat som en plats där stora och små medarbetare möts, där samtal, möten och lärande pågår. Hjärtat är också en del i att hålla kvar i bykänslan på Skapaskolan där alla ser och känner varandra.

Tidig konceptbild av hjärtat, tagen från caf’éet mot trappan

För oss som planerat detta under flera år så är det magiskt att nu få se bit efter bit av skolan byggas i fabriken!

Inga kommentarer

Tyvärr, kommentarformuläret är stängd för tillfället.