Skapaskolan 2019 | Detaljplanen godkänd i högsta instans!
492
post-template-default,single,single-post,postid-492,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.3,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Detaljplanen godkänd i högsta instans!

Nu har vi fått besked att mark- och miljöövedomstolen har avslagit den prövningsansökan som kommit in till dem. Det innebär att vi som väntat vunnit även i den högsta instansen. Nu finns ingen ytterligare instans utan kommunens ursprungliga beslut att godkänna detaljplanen har nu gått igenom!

Vi jobbar nu vidare med kommunen med de kommande stegen och ser fram emot att inleda markabeten under våren samtidigt som produktionen av huset inleds parallellt. Vi ser fram emot att flytta in till augusti 2018!

Inga kommentarer

Skriv en kommentar